Haber

Ay Yıldız içerisinde Mescid-i Aksa’yı tasvir eden heykelciğin yanında US Blinken oturuyordu.

Hamas’ın 7 Ekim sabahı başlattığı Mescid-i Aksa Tufanı operasyonuna karşılık veren katil İsrail, Gazze’de 9 binden fazla Filistinliyi katlederken, “kan” kardeşi ABD’ye yönelik tepkiler de bundan pek farklı değil. İsrail.

GÖRÜŞME 2,5 SAAT SÜRDÜ

Gece yarısı Ankara’ya indiğinde hiçbir üst düzey yetkili tarafından karşılanmayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la 2,5 saatlik görüşme gerçekleştirdi.

“TÜRKİYE İLE ABD 2 KONUDA ANLAŞTI”

Toplantı sırasında bakanlık önünde çeşitli protestolar yaşanırken, zirve sonrasında açıklama yapan Blinken, “Gazze’ye ilişkin derin kaygıları biliyoruz, kalıcı barışı görüştük.” Toplantıyı değerlendiren diplomatik kaynaklar, Türkiye ve ABD’nin Gazze’de yardım koridoru ve 2 devletli çözüm konusunda mutabakata vardığını belirtti.

Mescid-i Aksa’nın bitişiğinde yanıp sönerek oturuyorlar

Hakan Fidan ile Antony Blinken’in görüşmesinde bir detay gözden kaçmadı. Toplantı öncesinde ABD’li bakanın kucaklaşma girişimlerine olumsuz tepki gösteren ve mesafeli tavır sergileyen Fidan’ın bir hamlesi daha büyük ses getirdi. Toplantıda Blinken, Mescid-i Aksa’yı Ay Yıldız şeklinde tasvir eden heykelciğin yanında otururken görüldü.

İLK TEL AVIV’İ ZİYARET ETTİ

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’ye gelmeden önce Orta Doğu gezisi kapsamında ilk olarak İsrail’in başkenti Tel Aviv’i ziyaret etmişti. Blinken daha sonra İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin Ürdün’ün başkenti Amman’da Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

ANKARA’DAN SONRA TOKYO’YA UÇACAK

ABD Dışişleri Bakanı Blinken daha sonra Batı Şeria’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelerek “sürpriz” bir ziyaret gerçekleştirdi. Batı Şeria ziyaretinin ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) giden Blinken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Hristodulidis ile görüştü. Oradan Irak’ın başkenti Bağdat’a geçerek Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani ile Gazze’deki gelişmeleri görüştü. Blinken’in Ankara’nın ardından Tokyo, Seul ve Yeni Delhi’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

haberihsaniye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu